گرانترین شهرهای جهان در سال 2009

برگردان از انگلیسی: عبدالرحیم احمد پروانی

به اساس بررسی هایی که توسط یک گروهی از کارشناسان اقتصادی اروپایی صورت گرفته، فهرست گرانترین شهرهای جهان در سال 2009 منتشر شد.

در این فهرست که نام سی و هفت شهر گران جهان را در خود دارد، اسلو پایتخت نارویدر مقام نخست قرار گرفته و سپس نام شهرهای زوریخ – یکی از مشهورترین شهرهای سویس، کوپنهانگن – پایتخت و بزرگترین شهر دنمارک، ژنو – سویس، توکیو – پایتخت جاپان و نیویارک آمده است.  لندن، پایتخت انگلستان برخلاف سال 2006 که مقام دوم را داشت، در این فهرست در مقام بیست و یکم قرار گرفته است. کارشناسان علت این اُفت را بحران جهانی اقتصادی می دانند که نوسانات شدید اسعار را به بار آورده است.  تورنتو با نشستن در  مقام هفدهم که چهار شهر امریکا را پشت سر گذاشته است، چهار شهر امریکا را به دنبال می کشد.  شهر نیویارک که بالاترین دستمزد را در قاره امریکا دارد، به صفت شهری که قیمتی در آن بیداد می کند، نیز شناخته می شود. بعد از نیویارک شهرهای لوس آنجلس، شیکاگو، میامی، تورنتو و مانتریال در فهرست گرانترین شهرهای جهان جاخوش کرده اند.  دالری که در میامی و لوس آنجلس به دست می آید، بعد از وضع کردن تکس و غیره، ارزش بالاتری نسبت به دالر در مونتریال و تورنتو دارد.

بررسی یا سروی یی که صورت گرفت، مطالعات خود را بین مارچ و اپریل 2009 با انتخاب یک بسته شامل 122 قلم مواد استندرد به منظور دریافت قدرت خرید افراد، در بین سی وهفت شهر جهان انجام داد. شهرهای نیویارک، اوسلو، ژنیو و توکیو شهرهای دارای بلندترین کرایه منزل شناخته شدند. ارزانترین مناطق برای زندگی کولالامپور، مانیلا، دهلی و ممبئی معرفی شدند.

اگر چه قیمت مواد انتخاب شده در مونتریال و تورنتو ارزان بود، اما دستمزد ساعتی نسبت به امریکا در این شهرها خیلی پایین بود.

مطالعات نشان داده است که اهالی مونتریال و تورنتو به ترتیب 15 و دوازده دقیقه باید کار کنند تا بتوانند یک ساندویچ “بگ ماگ” بخرند. این رقم در سطح جهانی به صورت متوسط به سی و هفت دقیقه می رسد.  کانادایی برای خرید یک آی پاید نانو باید ده و نیم ساعت کار کنند، در حالی که اهالی زوریخ و نیویارک برای خرید همان ای پاید باید نه ساعت عرق بریزند. این در حالی است که کارگران ممبئی باید بیست روز را نه ساعته کار کنند و تقریبا دستمزد یک ماهه خود را بپردازند تا همان آی پاید نانو را که وسیله یی ارتباط یو بی سی است و برای شنیدن موسیقی به کار می رود، بخرند.

 نوشته شده در  Sat 22 Aug 2009