آوازخوان فلسطینی برنده ستاره عرب

از اردوگاه پناهنده گان تا سکوی ستاره عرب

نویسنده: عبدالرحیم احمد پروانی

میلیون ها فلسطینی در مقابل تلویزیون ها خود حلقه زده بودند و با نگرانی جریان مسابقه ستاره عرب را که در مارچ همین سال آغاز شده بود، تماشا می کردند. کمتر کسی گمان می کرد که محمد عساف، آواز خوان تقریباً گمنام فلسطینی که در محافل عروسی هنرنمایی می کرد،  ازاردوگاه پناهنده گان غزه به سکوی ستاره عرب پا بگذارد. اما این جوان بیست و سه ساله در میان نگرانی، التهاب و شور میلیون ها بیننده عرب بر احمد جمال رقیبقدرتمند  مصری و یک بانوی آواز خوان از سوریه پیروز گشت.

محمد عساف ستاره عرب

، محمد  عساف فلسطینی که در اردوگاه پناهنده گان غزه می زیست، در میان التهاب، نگرانی و شور و شعف میلیون ها بیننده عرب به مقام ستاره عرب، دست یافت.  این آوازخوان بیست و سه ساله که در محافل ازدواج آهنگ می خواند، شاید گمان هم نمی کرد  که برنده شدن در این رقابت دشوار، چهدد افتخار بزرگی برای او و ملت فلسطین به بار می آورد. محمود عباس رییس جمهور فلسطین خود با دقت جریان مسابقه را تعقیب می کرد و تیلفونی با محمد عساف صحبت کرده بود. محمود عباس به تمام سفارتخانه های فلسطین در سراسر جهان دستور داده بود تا برای محمد عساف رای جمع آوری کنند. آوازخوانانی که محمد عساف آهنگ های شان را خوانده بود، نیز علنی او را تایید و تشویق می کردند. بماند که میلیون ها فلسطینی، برنده شدن  محمد عساف را افتخاری برای فلسطین و نشانه ای از زنده بودن این ملت آواره و مظلوم می دانستند. تصادفی نبود که محمد عساف پس از برنده شدن به مردم فلسطین کسانی که به گفته او “از دهه ها بدینسو از زنده گی تحت اشغال رنج می برند” ادای احترام کرد.

به گفته خبرنگار “الجزیزه” پیروزی محمد عساف تلاش جمعی فلسطینیان بود که فلسطینی ها را از غزه تا عمان و بیروت و حتی شیکاگو زیر یک چتر گرد آورد. هر فلسطینی که به محمد عساف رای می داد و چهل سنت سهم خود را می پرداخت، می پنداشت که این یک پروجکت شخصی خود اوست و برای پیروزی به مشارکت دیگر فلسطینی ها ضرورت دارد. پیروزی محمد عساف، تنها پیروزی یک آواز خوان در یک مسابقه هنری نه، که نماد اتحاد و مشارکت فلسطینی ها در سراسر جهان نیز بود

از سوی دیگر این رقابت، همبستگی اعراب را با فلسطینی ها نیز به نمایش گذاشت. به گفته رولا امین خبرنگار الجزیره این مسابقه زمینه ای برای اعراب که به فلسطینی ها بگویند: ما شما را فراموش نکردیم. شما همیشه در قلب ما جا داشتید و اکنون هم دارید.

درست پس از پیروزی محمد عساف، او عنوان سفیر جوان ایجنسی سازمان ملل متحد برای پناهنده گان فلسطینی را کسب کرد و محمود عباس رییس جمهور فلسطین او را سفیر حسن نیت فلسطین خواند و پاسپورت سیاسی برایش اعطاء کرد. بانک فلسطین از شروع مسابقات گفته بود معادل قیمت 350000 رای را می پردازد. هر رای = تکست یا پیامک برای محمد عساف 40 سنت قیمت داشت. بعضی از قهوه خانه های کرانه غربی شهر رام الله اعلان کرده بودند که در برابر هر گیلاس قهوه ای که  مشتری فرمایش بدهد، یک رای توسط پیامک به محمد عساف می فرستد.

ابو علی یکی از هتلداران غزه به خبرنگار الجزیره گفت: این مرد جوان نه تنها احساس، رنج و درد ما را بیان می کند، بلکه عشق ما به زنده گی را نیز بازتاب می دهد.

محمد عساف کی است؟

برنامه ستاره عرب از بیروت پایتخت لبنان به نشر می رسد و این دور دوم آن است. دور دوم ستاره عرب با شرکت 24 هنرمند در ماه مارچ سال روان آغاز شده بود.

محمد عساف از پدر و مادر فلسطینی در لیبیا به دنیا آمد  و در اردوگاه آواره گان خان یونس شهر زنده گی بزرگ شد. امکان شرکت محمد عساف در ستاره عرب خیلی اندک بود.  او با تضرع از حماس اجازه شرکت  در مسابقات را کسب کرد و برای مرزبانان مصری رشوت داده بود تا وارد مصر شود و از آنجا به لبنان برود. یکی از فلسطینی ها جای خود را به عساف داد، زیرا او عقیده داشت شانس عساف برای برنده شدن بیشتر از اوست. حماس که در ابتدابه نظر می رسید، دید انتقادی به برنامه ستاره عرب دارد، از موضع خود گذشت.  آخرین لقبی را که محمد عساف پس از برنده شدن کمایی کرد، سفیر هنر فلسطین بود.

صحنه هایی از جریان مسابقه محمد عساف را می توانید در یوتیوب ببنید:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Ds9TfDyE53E#t=21s

یادداشت: در نگارش این مطلب از خبر نشر شده در الجزیره استفاده گردیده است.