راز قدیمی طول عمر چینی ها

راز قدیمی طول عمر چینی ها

ترجمه: عبدالرحیم احمد پروانی

چینی ها مردمی اند که به داشتن عمر دراز شهرت دارند. آن ها عقیده دارند که پنج عادت خوب است که می تواند به انسان کمک کند تا دیر زنده گی کند. تمریناتی که چینی ها توصیه می کنند برای جسم و هم روان سودمند است و باعث آرامش هر دو می شود. همچنان این تمرینات باعث می شود تا انسان خواب خوب داشته و از انرژی سرشار برخوردار شود.

قدم زدن

گفته می شود که به آهستگی قدم زدن برای بیست دقیقه در روز گردش خون را در سطح بدن آورده و کمک می کند تا پوست انسان در جریان خواب خود را بازسازی کند.

قبل از خواب هنگامی که دراز می کشید، از مطالعه اخبار و فکر کردن در باره مشکلات بزرگ خودداری کنید. زیرا برای داشتن خواب خوب مهم است تا فعالیت مغز را محدود سازید. به این وسیله می توانید به یک خواب عمیق فرو روید.

مالش دادن پا

گفتار زیادی در مورد مراقبت از پا در ادبیات چینی وجود دارد. مثلا:
“شستن پاها با آب گرم، به مراتب موثر تر از گرفتن تابلیت های خواب آور است”. “هنگامی که می خواهید از درختی مراقبت کنید، ریشه اش را مواظبت می کنید. اگر می خواهید از انسانی مراقبت کنید، پاهایش را مواظبت کنید.”  بسیاری از دانشمندان غربی عقیده دارند که “پا ها قلب بدن اند.” و یا می گویند که پا ها پمپ قلب اند. این دانشمندان به نقش مهم پا در سلامت انسان اعتراف دارند.

دانشمندان چینی باور دارند که در پاهای انسان شصت نقطه طب سوزنی موجود اند که دارای ارتباط مهمی با ارگان های داخلی بدن انسان می باشند.

اگر ما با آبی که چهل درجه سانتی گرید حرارت دارد کف و انگشتان پاها را بشوییم به گردش خون، آرامش بدن، عضلات و توازن نیروهای داخلی بدن کمک فراوان می کنیم.  این عمل همچنان می تواند به التیام زخم ها و تناسب اندام بزرگسالان یاری رساند.

تهویه اتاق

این بسیار مهم است که هوای اتاق خواب خود را همواره تازه نگهداریم، حتی در روزهای سرد و یا پر باد زمستان. در این روزها، به ویژه قبل از خواب تنفس هوای تازه به داشتن یک خواب آرام و عمیق کمک فراوان می کند. هیچگاهی سر تان را هنگام خواب نپوشانید.

شستن دندان و بدن

شستن دندان ها (برس کردن) قبل از رفتن به بستر خواب مهمتر از شستن صبحانه آن است، زیرا نه تنها باعث پاکی رسوبات دندان ها می شود بلکه به تقویت دندان ها نیز کمک کرده و به داشتن خواب خوب کمک می کند.

این هم مهم است که قبل از خواب روی خود را بشوییم و بدن خود را پاک کنیم. این کار باعث پاک نگهداشتن بدن می گردد.

برس کردن موها

داشنمندان طب قدیم چین نقاط بسیار زیاد طب سوزنی را در سر انسان کشف کرده بودند. اینان عقیده داشتند برس کردن موها به باز شدن این نقاط کمک کرده، باعث التیام درد و شفافیت چشم ها می گردد. گفته می شود که مالش جمجه با دست دو بار در یک روز، یک بار صبح و یک بار هم در شب تا زمانی که جمجه گرم بیاید، خیلی مفید است.

مالش جمجه باعث تسریع گردش خون در سر گردیده به ارتقای ظرفیت حافظه و رشد فکری انسان و همچنان تقویه پیازچه های مو کمک می کند. همچنان مالش جمجه باعث کاهش ریزش مو گردیده و از خستگی مغز می کاهد که خود باعث داشتن خواب آرام می گردد.

منبع: کان زونگ گوی